Kasza pęczak

Kasza pęczak

Kasza pęczak to jedna z odmian kaszy jęczmiennej. Mimo że znamy ją wszyscy, nie wszyscy używamy jej na co dzień. To duży błąd, bowiem kasza pęczak może być jednym z najzdrowszych elementów naszej diety. Jakie właściwości ma kasza pęczak i komu jest najbardziej polecana?

Rodzaje kaszy pęczak

Kaszę pęczak znajdziemy w sklepach w postaci klasycznej (pełnej), perłowej, a także łamanej. Kasza pęczak klasyczna to kasza jeczmienna wytwarzana z jęczmienia zwyczajnego. Nie ma łusek, jadalne jest pełne ziarno. W tej formie, kasza pęczak bogata jest w błonnik i białko. Kasza pęczak łamana natomiast jest kaszą, która została uprzednio poddana obłuszczeniu, bez polerowania. Ze względu na to, że jest łamana, jej ziarna są niewielkich rozmiarów. Kasza pęczak perłowa natomiast jest polerowana, występuje bez łusek. Niektórzy producenci oferują kaszę perłową prażoną, która charakteryzuje się dość gorzkim smakiem.

Kasza pęczak – właściwości prozdrowotne

Kasza pęczak jest pokaźnym dostawcą witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcje immunologiczne naszego organizmu, a także regulują procesu metaboliczne na poziomie komórkowym. Sprzyjają utrzymywaniu równowagi pracy układu nerwowego oraz wspomagają układ krwionośny. Dodatkowo, w kaszy pęczak znajduje się dobry magazyn witamin A, K i E.

Dlaczego warto regularnie spożywać kaszę pęczak?

Kasza jeczmienna w postaci pęczaku sprzyja osobom, których dieta jest zorganizowana wokół uregulowania rytmu wypróżnień. Ten składnik pożywienia ma w sobie sporo błonnika. Sprzyja odchudzaniu oraz zachowaniu dobrej kondycji do późnych lat. Działa antynowotworowo i oczyszczająco na jelita. Ze względu na beta-gluken zawarty w błonniku, kasza pęczak pozwala zwalczyć zły cholesterol. Dzięki regularnemu spożywaniu kaszy pęczak możliwe jest opóźnienie powstawania miażdżycy. Dodatkowo, kasza pęczak pozytywnie wpływa na pracę trzustki. Kolejną niebagatelną zaletą, jaką charakteryzuje się ta kasza jęczmienna, jest wykazywanie właściwości prebiotyku. Kasza „odżywia” nasze jelita i chroni je przed powstawaniem stanów zapalnych.

Dlaczego Polacy unikają kaszy pęczak?

Niestety, w Polsce nadal spożywa się za mało tego typu kaszy. Statystyki podają, że ludzie w wieku do 23. roku życia sięgają po tego rodzaju kaszę zaledwie raz na pół roku. Nieco częściej zjadają ją ludzie starsi. Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest zła sława kaszy samej w sobie: jest ona nader często uznawana jako niepełnowartościowe, tanie jedzenie, w niektórych rejonach utożsamiane z jedzeniem dla zwierząt gospodarskich. Tymczasem jest to jeden z najbardziej wartościowych i sycących składników naszej diety, o czym dobrze wiedzą np. wegetarianie.


Wyraź swoje zdanie