Kuchnia polska - wartości odżywcze ziemniaków

Kuchnia polska - wartości odżywcze ziemniaków

Niektórzy Polacy nie wyobrażają sobie obiadu bez ziemniaków. To bardzo popularny dodatek do wielu zup oraz dań mięsnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ziemniaki mają więcej witaminy C niż jabłka i dynie, a jednocześnie mają pięć razy mniej kalorii, niż kasza czy makaron!

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

Ziemniaki zawierają bardzo mało tłuszczu i dostarczają niewiele kalorii. Są lekkostrawne, a zawarte w nich związki łatwo się przyswajają. Dzięki właściwościom zasadotwórczym równoważą kwasotwórcze działanie mięsa, z którym najczęściej są podawane. Ziemniaki zawierają magnez, który jest budulcem kości i zębów, poprawia przemianę materii oraz łagodzi stres. Zawierają także wapń, żelazo, fosfor oraz potas, który obniża ciśnienie krwi. Ziemniaki dostarczają niemal wszystkich witamin, choć głównie witaminy C. Zawierają również błonnik, który pomaga w walce z nadwagą, obniża poziom cholesterolu i ułatwia trawienie. Młode ziemniaki są mniej kaloryczne od starych i zawierają więcej witaminy C. Zaletą starych ziemniaków jest natomiast większa zawartość potasu, fosforu, witaminy B1 oraz witaminy B6. 

Jak przyrządzić ziemniaki?

Należy pamiętać, że składniki w bulwie ziemniaczanej są rozmieszczone nierównomiernie. Najwięcej minerałów i witamin, na których nam zależy, znajdziemy pod skórką. W środku ziemniaki gromadzi się głównie skrobia. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, by cienko obierać ziemniaki. Dobrym pomysłem może być również gotowanie lub pieczenie ich ze skórką - chroni to przed utratą cennych wartości. Gotowanie obranych ziemniaków może przyczynić się do utraty nawet 54% składników odżywczych. Większość witamin, które zawierają ziemniaki, rozpuszcza się wówczas w wodzie. Ziemniaki najlepiej gotować w małej ilości osolonej wody i możliwie jak najkrócej. Możemy również ugotować je na parze - w ten sposób tracimy jedynie 10-25% cennych składników. Kolejnym dobrym sposobem jest pieczenie ziemniaków. Ta metoda cieszy się największą popularnością w sezonie grillowym. 

Ziemniaki - szkodliwa solanina

Nie każdy ma świadomość tego, że zarówno w młodych, jak i starych kiełkujących ziemniakach występuje solanina. To toksyczny związek, który może mieć właściwości rakotwórcze. Istnieją jednak sposoby, które pomagają nam uniknąć jego szkodliwego działania. Odpowiednie przygotowanie ziemniaków znacznie ograniczy ilość tej substancji. Zzieleniałe ziemniaki należy odrzucić, a skiełkowane dokładnie obrać. Po ugotowaniu takich ziemniaków należy wylać wywar, ponieważ przechodzi do niego szkodliwa solanina.


Wyraź swoje zdanie