Podstawowe wyposażenie restauracji i małej gastronomii

Podstawowe wyposażenie restauracji i małej gastronomii

Wyposażanie restauracji bądź małego lokalu gastronomicznego jest dużym wyzwaniem. Należy bowiem dokładnie zastanowić się, jak ma wyglądać organizacja pracy, jakie urządzenia i sprzęty są potrzebne, a także jaki typ jedzenia chcemy klientom podawać. Na szczęście istnieje pewien bazowy szkic - podstawowe wyposażenie, bez którego praca kuchni nie jest w ogóle możliwa. Podpowiadamy, co znajduje się na tej liście. 

Jakie urządzenia gastronomiczne są niezbędne?

W każdym lokalu gastronomicznym powinna znaleźć się oczywiście kuchenka - coraz częściej stawia się na te elektryczne. Nie może zabraknąć także piekarnika lub pieca gastronomicznego, a także odpowiedniego okapu. Wiele lokali decyduje się na specjalistyczne piece np. do pieczenia lub pizzy. Większe możliwości daje również posiadanie grilla. Istotne są także urządzenia do obróbki mechanicznej, takie jak chociażby miksery, krajalnice do mięsa czy blendery. 

Jak umeblować swój lokal?

Wyposażenie restauracji wymaga skorzystania ze specjalnych mebli nierdzewnych, które są odporne na działanie gorącej temperatury i niekorzystnych czynników mechanicznych, wśród nich obowiązkowo znaleźć musi się stół, szafa, zlew, umywalka. Wielu właścicieli lokalów decyduje się również na zakup regału, gdzie trzymać można produkty.

Bez zmywarki ani rusz

Jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni jest z pewnością zmywarka. Może być ona uniwersalna bądź posiadać specjalne przeznaczenie np. do szkła. Pozwala ona na dokładnie i ekologiczne umycie naczyń i garnków. Oprócz tego, aby zadbać o odpowiednią higienę, wyposażenie restauracji zawiera również suszarki do rąk, pojemniki na odpady czy lampy owadobójcze.

Urządzenia chłodnicze - czyli jak dbać o żywność?

Ciężko sobie wyobrazić odpowiednie wyposażenie kuchni bez lodówki i zamrażarki. Niektóre lokale sięgają również po szafy chłodnicze bądź chłodnicze lady. Z kolei witryny chłodnicze świetnie sprawdzą się w kawiarniach i cukierniach. Wybór urządzeń chłodniczych na rynku jest bardzo bogaty.

Akcesoria kuchenne

Wyposażenie gastronomii to nie tylko meble czy specjalistyczne urządzenia, ale także szereg akcesoriów, takich jak sztućce, chochle, tacki, otwieracze, garnki czy patelnie. Im więcej akcesoriów, tym lepiej i sprawniej przebiega praca kuchni. Warto, by pracownicy mieli wybór chociażby w kwestii noży - inne są potrzebne do mięsa, inne do owoców, a jeszcze inne do chleba.

Wyposażanie lokalu gastronomicznego to duży wysiłek zarówno organizacyjny, jak i finansowany. Powinien być on przemyślany. Z drugiej strony, nie powinno to stanowić przedmiotu oszczędności - odpowiednio wyposażenie to inwestycja na lata, a także niezbędny początek, by w gotować w sposób szybki i smaczny.


Wyraź swoje zdanie