Tradycyjne polskie pierogi - skąd pochodzą i jak je jeść?

Tradycyjne polskie pierogi - skąd pochodzą i jak je jeść?

Pierogi należą do najpopularniejszych polskich potraw. Są uwielbiane nie tylko przez rodaków, ale również przez turystów z całego świata. To tradycyjne danie jest genialne w swojej prostocie i smakuje wyśmienicie. 

Skąd pochodzą pierogi?

Uważa się, że pierogi pojawiły się na polskich stołach w XIII wieku. Jacek Odrowąż sprowadził je w tamtym czasie z Kijowa. Choć pierogi należą do tradycyjnych polskich potraw, są również znane w innych krajach. To popularny przysmak w Chinach, gdzie nazywają się one jiaozi. Tradycyjnie były one nadziewane farszem z wołowiny lub kapusty pekińskiej. Z okazji Nowego Roku przygotowywano również słodką wersję pierogów - ciasto wypełniane było orzechami. Zjedzenie takiego dania miało przynieść szczęście w nadchodzących miesiącach. Uważa się również, że oryginalny przepis na pierogi został przywieziony z Chin do Włoch przez Marco Polo. Włosi zmodyfikowali przepis, a chińskie pierogi stały się dla nich inspiracją do nadziewanego różnymi składnikami ravioli oraz tortellini. Pierogi są znane i doceniane w wielu krajach, jednak mieszkańcy każdego z nich mają swoje własne sposoby na ich przygotowanie.

Tradycyjne polskie pierogi

Polacy mogą pochwalić się swoimi oryginalnymi recepturami, nieznanymi miłośnikom pierogów z innych państw. Do najpopularniejszych dań możemy zaliczyć pierogi ruskie, wypełnione twarogiem, cebulą i ziemniakami. Często wzbudzają one zachwyt obcokrajowców. Jednocześnie należą do ulubionych potraw Polaków. Równie popularne są pierogi z kapustą i grzybami. Można jeść je na co dzień, jednak najważniejszą rolę odgrywają w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Należą one bowiem do 12 wigilijnych potraw, dlatego znajdziemy je na praktycznie każdym polskim świątecznym stole. Pierogi często podawane są na słodko - taki wariant jest najbardziej uwielbiany przez dzieci. Mogą być one nadziewane twarogiem z orzechami lub rodzynkami, podane np. ze śmietaną i cynamonem. Do letnich przysmaków należą również pierogi z truskawkami, jagodami, malinami czy śliwkami.

Pierogi - z czym jeść i jak je podawać?

Większość Polaków udzieli odpowiedzi na to pytanie bez większych trudności. Każdy z nas ma zapewne swoich faworytów i ulubione sposoby na podanie tego tradycyjnego dania. Pierogi można podawać na mnóstwo sposobów, z przeróżnymi dodatkami. Jedni dodają do nich skwarki i zeszkloną cebulkę, inni oblewają je śmietaną, inni posypują cukrem. Do pierogów ze słonym farszem często podaje się sosy, zazwyczaj na bazie śmietany i z dodatkiem przypraw, takich jak rozmaryn, bazylia czy czosnek. Pierogi z mięsem można podać w orientalnym stylu i dodać do nich sos sojowy. Pierogi ruskie często podawane są z roztopionym masłem, suszonymi pomidorami lub szczypiorkiem. Do pierogów z twarogiem lub owocami często przygotowuje się sos na bazie śmietanki z wanilią, cynamonem lub orzechami. Z pierogami można eksperymentować i testować przeróżne kombinacje smakowe. Wszystko zależy od własnych preferencji i naszej wyobraźni.


Wyraź swoje zdanie