Jak zrobić przepyszne gołąbki z mięsem i ryżem?
Oto jeden ze szlagierów wśród dań polskiej kuchni – gołąbki z mięsem i ryżem. Wielu może zniechęcać dość długi czas robienia tej potrawy. Ale mimo wszystko nic nie zastąpi smaku domowych gołąbków, przygotowywanych z miłością.
Składniki na gołąbki ryżem i mięsem:
– 1 główka kapusty
– 300 g ryżu (waga nieugotowanego ryżu)
– 700 g mięsa mielonego wieprzowego
– pół łyżeczki gałki muszkatołowej
– 2-3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
– 1 łyżeczka suszonej cebuli
– 2 łyżeczki soli (lub więcej – do smaku)
– pół łyżeczki czarnego pieprzu
Jak zrobić gołąbki – przepis krok po kroku
1. W dużym garnku (takim, w którym zmieści się główka kapusty z okładem) zagotowujemy wodę (około pół garnka). W drugim garnku gotujemy ryż. Z kapusty wycinamy głąb w taki sposób, aby liście nie były już do niego przyczepione.
2. Do gotującej się wody wkładamy kapustę i gotujemy z każdej strony. Co parę minut zdejmujemy liście pływające na wierzchu i odkładamy je na sito, aby przestygły. Powinny one łatwo odchodzić. Jeżeli tak się nie dzieje, to gotujemy jeszcze przez chwilę. Postępujemy tak, aż całkiem rozbierzemy kapustę.
3. Ryż w tym czasie powinien się już ugotować. Odstawiamy go, aż ostygnie.
4. Liście kapusty segregujemy na duże (z nich będziemy zawijać gołąbki) i małe (nimi wyłożymy naczynie żaroodporne). Co zrobić z twardą częścią liścia? Można ją albo wyciąć, albo rozbić tłuczkiem do mięsa. Przy tej drugiej opcji gołąbki łatwiej się później zwija.
5. Czas zrobić farsz – mieszamy ryż, mięso i przyprawy.
6. Do żeliwnego garnka lub naczynia żaroodpornego wlewamy łyżkę oliwy, a dno i boki wykładamy mniejszymi liśćmi, które wcześniej sobie odłożyliśmy na bok.
7. Zawijamy gołąbki. Jak to zrobić, aby były ścisłe i nie rozwalały się? Na środek dużego liścia wykładamy sporą łyżkę farszu, zawijamy ściśle najpierw tę część z rozbitym twardszym końcem, następnie zawijamy do środka oba boki, a na koniec zawijamy resztę. Układamy gołąbki w naczyniu żaroodpornym tak, aby koniec liścia dotykał dnia naczynia. To właśnie dzięki temu gołąbki się nie rozpadną. Układamy gołąbki dość ściśle, na koniec podlewamy około jedną szklanką wody.
8. Całość przykrywamy pozostałymi liśćmi, przykrywką i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C. Pieczemy przez 1,5-2 godziny, aż gołąbki będą miękkie (w przypadku kapusty pekińskiej ten czas będzie krótszy). Najłatwiej sprawdzić to, wbijając w środek gołąbka widelec – jeśli wchodzi gładko, to gołąbki są już gotowe.